Z historie školy

První měšťanská škola v Opavě byla slavnostně otevřena 21.října 1909 na ulici Přemysla Oráče v Jaktaři, dnes Krnovská ulice. Tehdy se zapsalo 61 chlapců a 49 dívek. Ředitelem školy se stal pan Kajetán Šeděnka.

Během první světové války byla budova poskytnuta armádě jako vojenská kasárna, později také nemocnice. Po dlouhých dvou letech se vyučování do budovy vrátilo.

V říjnu 1939 se začala psát další kapitola historie školy a to přeměnou na školu německou. Čeští žáci byli ze školy vytěsňováni, zatímco německých přibývalo. Byla zřízena i německá mateřská škola. Na konci války se opět z budovy stává německý vojenský lazaret a ubytovna pro vojáky. V průběhu bojů pak budova dostává i přímé dělostřelecké zásahy, střecha byla zcela zničena, byla vybita všechna okna. Po válce byla výuka ve zdevastované budově obnovena hned 1. června.

V roce 1960 byla škola podle nového školského zákona přejmenována na Základní devítiletou školu a žáci poprvé dostali pomůcky a učebnice zcela zdarma. Největší změny však vyučovací proces zasáhly po Sametové revoluci v roce 1989. V devadesátých letech se pak budova dočkala generální opravy, byla přistavěna i tělocvična, zřízena speciální učebna fyziky a chemie a také počítačová učebna. Dnes je škola vybavena i keramickou dílnou s vypalovací pecí.

Od 1.9.2004 byla škola v rámci integrace opavských škol sloučena se ZŠ Mařádkova. V současnosti odpovídá vybavení školy plně požadavkům moderního vyučování.

Střípky ze školních kronik:

Školní rok 1947/48

Všechny školní místnosti byly po čas prázdnin vymalovány, ale barva nemá trvalé ceny, poněvadž rychle bledne, jak vidno na místech, kde jsou zavěšeny obrazy.

Školní rok 1950/51

Dne 29. května odvezl stavební referát Národního výboru dřevěnou velkou kolnu ze školního dvora, která sloužila pro chov bource morušového, pro úschovu jízdních kol školní mládeže a hlavně pro uskladnění palivového dříví, které v této kolně dobře proschlo. Příčina byla udána, že vzhled školního dvora touto stavbou trpí. Protest nepomohl, protože dřevo bylo použito kdesi na vrátnici a na nedělní chatu.

Na tomto obsahu se pracuje.