Síla lidskosti

V úterý 31.10. naši deváťáci zhlédli v kině Mír projekci dokumentárního filmu Nicholas Winton – Síla lidskosti. Tento dokument režiséra Matěje Mináče obdržel jako první český film ocenění International Emmy Award za nejlepší zahraniční dokument. Dokument zobrazuje zásluhy Nickyho Wintona, který díky své prozíravosti a úsilí přispěl k záchraně 669 převážně židovských dětí. Žákům byly odhaleny problémy spojeny s přípravami transportů dětí z Československa do Velké Británie. Dokument také odkrýval způsob života dětí v náhradní rodině i jejich další osudy po druhé světové válce. Příběhy zachráněných dětí se tak prolínaly se vzpomínkami Nicholase Wintona a dobovými dokumentárními záběry. Na konci filmu jsme byli svědky dojemného setkání po 50 letech skromného člověka Nicholase Wintona se zachráněnými dětmi. Po zhlédnutí dokumentu následovala beseda s moderátorem a dramaturgem Zdeňkem Tulisem, který se s Nicholasem Wintonem několikrát setkal. Tento projekt ukázal žákům poselství, hodnoty, a to je lidská slušnost, skromnost, vstřícnost a schopnost pomoci ostatním. Hodnoty, na kterých i v dnešní době nesmírně záleží.

31.10.2023 Zpět